українська православна церква

київська митрополія

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ХРАМУ СВЯТОГО ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ПАНТЕЛЕЙМОНА ПРИ КИЇВСЬКІЙ МІСЬКІЙ КЛІНІЧНІЙ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНІЙ ЛІКАРНІ «ЦЕНТР МІКРОХІРУРГІЇ ОКА»

 

Сьогодні все частіше у лікувальних установах засновуються лікарняні храми. У скорботах і хворобах ми частіше замислюємося про вічне, про духовне. Далеко від мирської суєти, від повсякденних турбот, від звичного оточення, більше відчуваючи самотність, шукаєш якусь опору, сенс усього, що відбувається. Відрадно буде віруючому православному християнинові побачити, що в лікарні, де він опинився, є храм. Але і для людини, далекої від церковного життя, храм - це можливість звернутися за допомогою до Бога, знайти розраду у своїх стражданнях, зробити перші кроки на шляху до віри. У лікарняному храмі є можливість помолитися за здоров'я хворих рідних і близьких нам людей, яким доводиться нелегко переживати ці випробування, відчуваючи свою безпорадність, молитвою полегшити їхні страждання.

Лікарняний храм святого великомученика і цілителя Пантелеймона був відкритий на прохання персоналу Київської міської клінічної офтальмологічної лікарні «Центру мікрохірургії ока» і православних християн, які знаходяться на лікуванні в даному закладі з різних регіонів України. (Вих. «ЦМХО» №044 20.03.96)

Свято-Пантелеймонівська парафія була зареєстрована 1 липня 1996 року, розпорядженням Київської міської державної адміністрації №1013.

Перший настоятель храму протоієрей Сергій Стасенко 1996-2001рр.

Другий настоятель - ігумен Леонтій (Скакун) очолював парафію з 2001 по 2009 р. Протягом 2010 року богослужіння у храмі тимчасово не здійснювалися.

Напередодні свята Святої Трійці, Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром було звершено мале освячення храму на честь великомученика і цілителя Пантелеймона, за яким послідувало богослужіння архієрейським чином при великій кількості прихожан, персоналу і паломників.

У 2011 році указом Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира настоятелем храму призначений священик Валерій Коваль, студент Київської духовної академії. Саме 9 серпня, у день престольного свята пам'яті святого великомученика і цілителя Пантелеймона були відновлені богослужіння у храмі. Духовенство разом з парафіянами, персоналом лікарні і паломниками молилися за Божественною літургією та водосвятним молебнем. Після молебню настоятель разом з хором зробили окроплення святою водою адміністративного корпусу «Центру мікрохірургії ока» і лікарняних палат, привітавши всіх з престольним святом. Радість та грандіозність торжества таким чином була донесена навіть до тих, хто не мав змоги бути присутнім на святковій відправі.

16 січня 2013р. благочинним лікарняних храмів міста Києва протоієреєм Романом Барановським з подвор'я Свято-Пантелеймонівського Афонського монастиря при київському храмі святителя Михаїла, у дар храму була передана частка мощей святого Великомученика і Цілителя Пантелеймона.

Храм займає невелику частину приміщення лікарні, вівтар відгороджений типовим іконостасом. На стінах висять ікони, багато зовсім невеликих, саме це створює особливий домашній затишок. Перед іконами стоять кілька великих підсвічників.

На початку 2016 року в зв’язку з розширенням площі для лікувальної діяльності в Київській міській клінічній офтальмологічній лікарні «Центрі мікрохірургії ока», виникла необхідність перенести храм з приміщення лікарні на прилеглу територію.

З благословення Блаженнійшого митрополита Онуфрія від 25.05.2016 року місце положення храму Святого Великомученика і Цілителя Пантелеймона було змінено і на території лікарняного комплексу збудовано дерев’яний храм-каплицю.

13 червня 2016 року з благословення Предстоятеля нашої Церкви настоятелем храму протоієреєм Валерієм Ковалем було звершено молебень на початок доброї справи, що і стало початком нової сторінки історії у житті парафії. 9 серпня цього ж року у день престольного свята було звершено мале освячення споруди та першу Божественну Літургію, хресний хід.

У Богослужбовій відправі взяли участь керівництво, персонал та люди, що знаходяться на лікуванні у даній установі.

У храмі регулярно здійснюються богослужіння:
Вечірнє: субота, напередодні Великих свят - о 17.00.
Літургія: неділя та святкові дні - о 9.00. (Якщо свято припадає у робочий день - о 7.30)
Молебні: понеділок, вівторок, середа, п'ятниця (звершуються за попереднім замовленням), неділя та святкові дні (після Божественної літургії).
Після вечірнього богослужіння проводяться бесіди на теми Святого Письма з парафіянами.

Парафіянами нашого лікарняного храму є діти і дорослі, які проходять в «Центрі мікрохірургії» курс лікування. У силу цього особливістю нашого приходу є плинність: одні приходять, і лікуючись, відвідують цю церкву, а після лікування - їдуть, таким чином, склад прихожан постійно змінюється. Хоча, ті, хто їде, через якийсь час повертаються для того, щоб знову пройти курс лікування, або просто прийти до храм великомученика Пантелеймона, щоб помолитися і подякувати Богові. Хворим явно допомагає участь церковному богослужінні, підтримує їх душевне і тілесне здоров'я, адже благодать Божа, животворить і лікує, через Святі Таїнства.